Bokhelg vecka 4

Tankar om tro, svek och förlåtelse!
Thomas Pettersson är aktuell med boken Avkragad som han har skrivit tillsammans med Claes de Faire. Thomas är intervjuad i Expressen, läs Anna Gullbergs (bilden) text här, och i Kyrkans tidning som går att läsa här.
Som präst och biskop har Thomas Petersson ställts inför förtvivlade människors problem och lidanden hundratals gånger. Då har han alltid kunnat finna tröst och förlåtelse i Guds ord, i Bibeln. Men nu gällde det honom själv. Och då vände den kyrka han vigt sitt liv åt honom ryggen.
Boken hittar du här.

Nina Hemmingsson ställer ut i Tranås!
Nina Hemmingsson ställer ut i Tranås och är på plats i helgen för att berätta om sitt konstnärs- och författarliv. För den som är snabb så finns några platser kvar till på lördag. Skicka en anmälan till melin.catarina@gmail.com eller ring 070-3613922.
Välkommen!
Piratenhuset
Storgatan 48, Tranås
Vernissage fredag kl. 17.00
Författarsamtal lördag kl. 15.30
Mer info om kvällen hittar du här. Nina Hemmingssons böcker finns här.

Folke Schimanski om Veras resa!
Samtal & debatt på Kulturhuset Stadsteatern arrangerar ett samtal med Folke Schimanski med anledning av den nya boken Veras resa – min syster nationalsocialisten.
Författaren Folke Schimanskis syster Vera Oredsson kom till Sverige med vita bussarna 1945. Hon skulle sedan komma att bli en av landets mest ökända nationalsocialister som flera gånger åtalats för hets mot folkgrupp. I dag är hon 95 år och hedersmedlem i Nordiska motståndsrörelsen. Hör författaren berätta om Veras resa. Samtalet leds av Madelaine Levy, redaktör på SvD Kultur.
Kulturhuset Stadsteatern
Sergels torg, Studion, plan 1
Den 7 februari kl. 17.30
Biljetter till kvällen hittar du här.
Boken finns här.

Läs en god bok i vinter!
Som prenumerant på Kaunitz-Olssons veckobrev får du 15 procent rabatt på hela sortimentet på Kaunitz-Olssons hemsida. Ange "stammis23" när du kommer till kassan. Trevlig läsning!

Tro Germanskt ord. Både substantiv och verb är bildat till ett adjektiv tro som hör till samma rot som Träd i betydelsen ’fast, hård’ som har utvecklats till ’pålitlig’. Substantivet betyder alltså ’något pålitligt, fast’ och verbet ’vara fast (övertygad)’. Urnordiska *truaz (adjektiv), *truo (substantiv), *truen (verb), fornsvenska tror (adjektiv), tro (substantiv), troa (verb).
Ur Ordklok av Staffan Fridell.
