Bokhelg vecka 46
"Sluta låtsas att ni är rädda för mig!"
Aase Bergs nya bok Vi är framme snart har skapat debatt om könsord och dödshot i litterära dagböcker. Men litteraturens riskabla forskning får inte flamsas bort av ett gäng drama queens med klickhåvar, skriver Aase Berg i ett svar till sina kritiker.
Läs texten i DN här. Boken Vi är framme snart finns i förlagets shop.

"En noggrann och lidelsefri undersökning!"
Mattias Lahti Davidsson på Dagensbok.se skriver om Andreas Gedins Christer Strömholm och nazismen: "Andreas Gedin har gjort en noggrann och lidelsefri undersökning, i arkiv, förundersökningar, brev och dagböcker. Jag kände inte till Christer Strömholm sedan tidigare men han beskrivs som en av de främsta svenska fotograferna under 1900-talet. 1997 fick han Hasselbladpriset. Det har författats åtskilliga förord till utställningar och fotoböcker med fotografens verk. Effektfullt redovisar Andreas Gedin hur de texterna tenderar att förminska det minst tretton år långa nazistiska engagemanget som Christer Strömholm hade och som tog honom långt utanför lagens gränser."
Läs texten i sin helhet på Dagensbok.se. Andreas Gedins Christer Strömholm och nazismen hittar du i förlagets shop.

EWK-priset till Pontus Lundkvist!
Satirtecknaren Pontus Lundkvist tilldelas EWK-priset 2025. Juryns motivering lyder: ”Pontus Lundkvist kombinerar drastiska texter med bilder som växlar i anslag och uttryck. Det faktum att Lundkvist är rå, rak och utan inställsamhet gör inte hans teckningar plumpa. Det kan snarare ses som en karaktäristik, ett stilmedel. Han säger själv: 'Förstå fler skämt' – en frisk påminnelse om att satiren är mer än bara ett snabbt skratt. Den är en konkret och folkbildande samhällsanalys.”
Priset delas ut den 8 november på Arbetets museum i Norrköping. Stort grattis önskar vi på förlaget!
Läs mer om priset på EWK:s hemsida. Pontus Lundkvists bok Amerikas ondaste far hittar du i förlagets shop.

Hanna Zetterberg på Tranströmmerbiblioteket!
Hanna Zetterberg var på Tranströmmerbiblioteket i veckan och pratade om sin bok Löss och människor, som är en kulturhistorisk och politisk essä där berättelsen om det kollektiva samhällets fördelar varvas med lusens idéhistoria. Karin Skoog är aktuell med Barrikadernas barn, en roman om Moa som växer upp i vänsterrörelsen på sjuttiotalet med maoistiska föräldrar, och vars ideal krockar med det mer individualistiska nittiotalet när hon växer upp. Välkommen till ett samtal med två debuterande författare om solidaritet, uppväxt, kampen för det gemensamma – och om löss.

"Skildrat med både skärpa och inlevelse!"
Ricki Neuman recenserar Hynek Pallas Frimärkssamlaren för SvD: "Denna bok kommer att stå på bibliotekshyllan med skylten 'Förintelsen', en hylla som hela tiden fylls på, för detta är märkligt nog en växande genre, fler och fler böcker skrivs, trots att denna händelse stadigt rör sig allt längre bort från oss. Nu över 80 år sedan. Det är hård konkurrens, svårt att sticka ut och vara speciell, eftersom många av berättelserna om Förintelsen har en liknande framåtrörelse, från förföljelse och getto till transport och läger, och som resultat finns numera en omfattande subgenre, där böckerna till exempel heter Tatueraren i Auschwitz eller Jag var Mengeles patolog eller Barnmorskan i Auschwitz. Det gäller att addera något extra. Och Hynek Pallas gör det!"
Läs texten i sin helhet här. Hynek Pallas Frimärkssamlaren hittar du i förlagets shop.

Radiodokumentär om Carlos!
Eric Ericson och Susanna Ericson Wallstén har producerat en radiodokumentär som utgår från boken Carlos och handlar om attacken mot OPEC:s högkvarter.
Strax före jul 1975 attackeras OPEC:s högkvarter av terrorister. Över 60 ministrar, delegater och tjänstemän tas som gisslan och tre personer dödas. Inne på oljeorganisationen OPEC:s högkvarter i Wien pågår ett stort internationellt möte om världens oljepriser, när sex beväpnade terrorister tar sig in i byggnaden.
Gisslandramat i Wien kommer att pågå i flera dagar och människor kommer att skjutas till döds inne i byggnaden. Terroristerna kräver ett flygplan och fri lejd ut ur landet. De kräver också att en sju sidor lång kommuniké ska läsas upp i österrikisk radio, varannan timme. Ändå är det ingen som riktigt förstår vad terroristerna vill. Vem ligger egentligen bakom dådet?
Efter gisslandramat går gruppens ledare, den välklädda och mytomspunna terroristen Ilich Ramírez Sánchez, mer känd som Carlos eller Schakalen, under jorden. Myten om honom växer, och får med åren enorma proportioner. Han påstås ha kvinnor över hela världen, beskrivs som en jetset-terrorist och som världens farligaste man. Men vem är han egentligen? Och varför lyckas ingen fånga honom?
Lyssna på dokumentären på Sveriges Radio. Eric Ericsons och Susanna Ericson Wallsténs bok Carlos som du hittar i förlagets shop.

Limmud Stockholm 15–16 november!
Limmud Stockholm är ett årligt evenemang där deltagare erbjuds en fysisk mötesplats och ett brett program om judiska ämnen under en helg i november. Limmud bygger på principerna demokrati, jämlikhet, öppenhet och inkludering. Limmud Stockholm pågår 15–16 november på ABF-huset i Stockholm.
Bland förlagets författare finns Andreas Gedin, Hynek Pallas och Ola Larsmo på plats. Mer information och schema hittar du på Limmuds hemsida.

Kom och fira två nya boksläpp med oss 20 november!
Välkomna på dubbelrelease för Aase Bergs Vi är framme snart och Marianne Lindberg De Geers Rakt av på Bar Zeppelin med signering och mingel.
Torsdag 20 november klockan 17–20
Bar Zeppelin, Gondolen
OSA senast 18 november till: info@kaunitz-olsson.com

Jonathan Brott på Debutantsalongen 3 december!
Möt några av 2025 års mest intressanta skönlitterära debutanter! Debutantsalongen samlar sex författare för en kväll till debutböckernas ära. Pontus Kipowski, programansvarig för litteraturen på Kulturhuset Stadsteatern, samtalar med författarna. Kvällen bjuder på uppläsningar, samtal och boksignering. Missa inte chansen att ta del av nya spännande författarskap.
Onsdag 3 december klockan 19.00
Kulturhuset Stadsteatern
Mer info om kvällen och biljetter hittar du här. Jonathan Brotts 100 dikter hittar du i förlagets shop.

Jan Stenmark ställer ut i Norrköping!
Norrköpingsfödda Jan Stenmark ställer ut på Galleri Sander. Jan Stenmark skapar satiriska mästerverk genom att använda tidningsurklipp från 1940–1960-talen som han ibland bearbetar med tusch och så läggs hans välkända ironiska kommentarer till som kompletterar varje verk och ger dem en helt ny och ofta absurd innebörd. Hans skenbart enkla collageteknik döljer ofta djupare lager, och betraktaren kan uppleva känslor som är lätt motstridiga.
Utställningen pågår till 20 december.
Mer info hittar du på galleriets hemsida. Jan Stenmarks bok Jättecykelbaklyktan! hittar du i förlagets shop.

Julbokhelg på Stadsmuseet 6 december!
Välkommen på julbokshelg på Stadsmuseet med bokbord, författarsamtal och signeringar. Vi bjuder på glögg och pepparkakor.
Lördag 6 december klockan 11.30–16.30
Stadsmuseet, Ryssgärden
Gratis inträde!

Vägen till fri abort!
Den 16 januari 2025 invigdes utställningen Vägen till fri abort på Göteborgs Stadsbibliotek, samtidigt som boken Abort – 50 år av fri abort, 50 berättelser hade sitt officiella boksläpp. Vernissagen uppmärksammade 50-årsjubileet av fri abort i Sverige – en milstolpe för kvinnors rättigheter och reproduktiv hälsa. Utställningen Vägen till fri abort är fortfarande på turné:
Vecka 46–47, 2025: Söråkers Folkets Hus.
Vecka 9–10, 2026: Lidköpings Folkets Hus.
Mer info finns hos Kvinnohistoriska. Boken Abort – 50 år av fri abort, 50 berättelser hittar du i förlagets shop.

Tanke Från tyska. Till Tänka. Besläktat med Tack och Tycka.
Ur Ordklok av Staffan Fridell.
