Bokhelg vecka 23

Dag före röd dag hyllas i SvD

Kristin Lundell skriver: "Maria Frensborg har ett underbart lättsamt flyt i språket. Handlingen liksom flyger (ursäkta ordvitsen) fram. Hon målar fram bilden av Helena – på många sätt en så klichéartad kvinna – med precision. Historien som äger rum i Dag före röd dag är ju, hur ängslig Helena än kan framstå, en kvinnas kval. Den hade kunnat heta 'Helenas kamp'."

Läs hela recensionen här

Kaunitz-Olson + Agentur literatur Gudrun Hebel = Sant!

Vi är mycket glada över att nu kunna berätta att vi har inlett ett samarbete med Agentur literatur Gudrun Hebel i Berlin. På bilden ser vi Viktor Hilgemann och Gudrun Hebel som kommer hjälpa oss att få ut våra böcker i världen.

Sedan 1998 förmedlar agenturen skandinaviska och tyskspråkiga författare till förlag i hela världen och har bland annat tagit Arne Dahl, Liza Marklund och Camilla Läckberg till Tyskland och åstadkommit stor internationell succé för såväl Lars Mytting som Fredrik Sjöberg. Fokus ligger på litterär och kommersiell skönlitteratur, samhälls- och kulturpolitisk sakprosa och barn- och ungdomsböcker. Agenturen har sitt kontor i Berlin, arbetar mot förlag i hela världen, och har specialkunskap om – och extra stor kärlek till – Skandinavien.

Abborre Nordiskt ord som finns både i danskan och norskan. Det är annars ofta ett problem för den nordiska ömsesidiga språkförståelsen att ord för djur och växter skiljer sig åt mellan svenska, danska och norska. Abborre har utvecklats ur ett äldre aghborre som är en sammansättning av agh- ’något vasst, spetsigt’ och borre ’något strävt, borstigt’ med syftning på den spetsiga ryggfenan. Agh- är släkt med Ag, Agg, Agn, Ax och Egg. Borre är samma ord som i kardborre och kan i sydsvenska dialekter också betyda ’kotte’. Besläktade ord är Bard, Barr, Barsk, Borst, Borste, Brodd, Brädd, Bräm och Bård. Urnordiska *agaburza, fornsvenska aghborre.

Ur Ordklok av Staffan Fridell.